A kontaktlencse-használat aranyszabályai
A lágy kontaktlencse viselése az elmúlt évtizedekben egyre gyakoribb azok körében, akik szemüveg nélkül szeretnék elérni az éleslátás élményét. A lencsék viselésének megvannak a szabályai, amiket, ha figyelmen kívül hagyunk, kockáztatjuk szemünk épségét. A kontaktlencse alatti szövet érzékeny, sérülékeny, ezért vigyáznunk kell rá. Emlékezzünk csak, ha a szemünkbe kerül valami, (pl. porszem, szempilla stb.) milyen kellemetlen, fájdalmas érzést okoz.
Az elhagyhatatlan szabályok
- Minden kontaktlencsét felbontás után addig szabad használni, ameddig azt a gyártó meghatározza, azaz:
- az egynapos (eldobható) lencséket 1 napra tesszük a szemünkbe, amikor kivettük, kidobjuk,
- a havi kontaktlencsét kinyitás után 30 napig használhatjuk, függetlenül attól, hogy ez idő alatt hányszor volt a szemünkben, 1 hónap után kidobjuk,
- a kéthetes kontaktlencséket 14 napig használhatjuk.
- A kontaktlencse mindig ép szembe kerül. Szaruhártyasérülés, -betegség, -rendellenesség esetén vagy, ha úgy érezzük, hogy kellemetlen, fájó, fényérzékeny, gyulladt, váladékozó, piros, sérült, akkor nem teszünk kontaktlencsét a szemünkbe.
- Pollenallergia esetén, vírusos megbetegedés vagy antibiotikumos kúra alatt nem használjuk.
- Mindig legyen megfelelő dioptriájú szemüvegünk arra az esetre, ha nem hordhatjuk a kontaktlencsét vagy várnunk kell a megrendelt lencse megérkezésére.
- Speciálisan kifejlesztett folyadékot használunk tárolásra, tisztításra, fertőtlenítésre, fehérjeoldásra. A különböző folyadékokat nem keverjük, egy pár lencséhez ugyanazt a folyadékot használjuk, lencseváltásnál váltjuk a folyadékot is, ha másikat szeretnénk kipróbálni.
- Sem a kontaktlencse tartót, sem a lencséket nem érheti csapvíz, de uszodai, és természetes élővíz (édes- és tengervíz) sem. Szauna használata kontaktlencsében tilos!
- A kontaktlencse nedvesítésére nem használjuk a nyálunkat.
- Műkönnyet vagy szemcseppet csak a szemorvos, optometrista vagy gyógyszerész utasítása alapján használunk a kontaktlencse mellett.
- Vízi sportokat csak vízmentes szemvédőben űzünk kontaktlencse használata közben.
- A tárolóban minden nap cserélni kell a tárolófolyadékot. A kontaktlencse felhelyezésekor ki kell üríteni az előzőt és hagyni kell megszáradni a tartót.
- Minden kontaktlencse behelyezés és kivétel előtt alaposan kezet kell mosni olaj-, illatanyag- és hidratálómentes szappannal és nem bolyhosodó törölközővel szárazra kell törölni.
- Figyeljünk a lencsék behelyezésének sorrendjére. Mindig ugyanabban a sorrendben tesszük be és vesszük ki őket, ezzel a felcserélést elkerüljük.
- Sminkeléskor először behelyezzük a lencséket, a smink lemosásakor pedig előbb kivesszük a lencséket a szemünkből.
- Tartózkodjunk a hosszú és éles körmöktől, nehogy megsértsük vele a kontaktlencsét.
- Sérült, szennyezett kontaktlencséket nem használunk.
- Spray használata esetén (pl. dezodor, hajlakk, legfrissítő, sminkrögzítő) becsukjuk a szemünket.
- Minden kontaktlencsére igaz (kivéve az ortokeratológiai kontaktlencsékre), hogy nem szabad éjszaka 4-6-8 órán keresztül aludni benne. A kontaktlencse és az alatta lévő szaruhártyán között folyamatos áramlással, a pislogás hatására a könnyfilmünk cserélődik. Éjszaka amikor a pislogás hiánya miatt ez nem történik meg, rátapad a szaruhártyára a kontaktlencse, ezzel erős diszkomfortérzés okoz, nehéz levenni és oxigénhiányos állapotba kerül, ami hosszútávon súlyos szövődményeket okoz.
- Saját döntésünk alapján ne változtassunk a lencsék típusán. A megfelelő paraméterű kontaktlencse kiválasztása szakember feladata, ne az ár alapján döntsünk.
- Minden új típusú (addig nem használt) lencsét próbálni kell.
- Rendszeresen konzultáljunk optometristánkkal. Évi 1 kontrollvizsgálat javasolt, amennyiben bármilyen kérdésünk van, bátran tegyük fel. Kontaktlencsével kapcsolatban nincs felesleges vagy rossz kérdés.